21 marca 2024
Leasing samochodu dla wielu osób jest wygodną formą finansowania zakupu pojazdu. Jednak co zrobić w sytuacji, gdy uszkodzimy samochód w leasingu? W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu, jak postępować w przypadku wystąpienia szkody oraz jak wygląda procedura jej likwidacji w odniesieniu do umowy leasingu.
Co zrobić w przypadku uszkodzenia auta w leasingu?
Przede wszystkim istotną rolę pełni tutaj szybkość reakcji. W zależności od Ogólnych Warunków Leasingu oraz skali zdarzenia, leasingobiorca zobowiązany jest do niezwłocznego zgłoszenia szkody do leasingodawcy oraz zakładu ubezpieczeń.
W przypadku gdy Ogólne Warunki Leasingu nie nakazują wezwania policji, a strony są zgodne co do przebiegu zdarzenia – wystarczy sporządzić odpowiednie oświadczenie będące podstawą do wypłacenia odszkodowania z OC sprawcy.
Procedura likwidacji szkody w umowie leasingowej
Naprawa uszkodzonego pojazdu w wyniku kolizji musi odbyć się w autoryzowanym warsztacie najczęściej wskazanym przez leasingodawcę. Wypłata odszkodowania przez ubezpieczyciela następuje po ustaleniu sprawcy szkody, ocenie jej rozmiarów oraz ewentualnych negocjacjach i uzgodnieniach.
W przypadku gdy zakład ubezpieczeń nie wypłaci całości odszkodowania w danej szkodzie, niezbędnym dokumentem do złożenia takiej sprawy na drogę postępowania sądowego będzie cesja wierzytelności wystawiona przez leasing.
W sytuacji, w której użytkownik pojazdu zalega ze spłatą rat, leasingodawca (jako właściciel pojazdu), może nie wystawić cesji wierzytelności, co będzie skutkowało tym, że ewentualne niedopłaty wynikające z różnicy między wystawioną fakturą za naprawę a wypłaconym odszkodowaniem od zakładu ubezpieczeń będzie musiał pokryć leasingobiorca.
W tym miejscu warto zaznaczyć, że w CNP pomagamy egzekwować i maksymalizować należności od ubezpieczycieli z tytułu napraw bezgotówkowych.
Naprawa leasingowanego pojazdu – kiedy i jakie odszkodowanie przysługuje?
Jeśli samochód w leasingu został uszkodzony wskutek kolizji to na podstawie umowy zawartej z leasingodawcą, leasingobiorca jest zobowiązany przywrócić pojazd do stanu sprzed szkody.
Pomóc w tym mogą ubezpieczenia, jakie leasingodawcy są zobligowani wykupić tj. ubezpieczenie z OC sprawcy oraz Autocasco lub dodatkowe opcje takie jak GAP i NNW.
Wysokość odszkodowania zależy od skali uszkodzeń pojazdu i jest wypłacana po przyjęciu odpowiedzialności przez ubezpieczyciela. W przypadku szkody całkowitej lub kradzieży tylko wyżej wspomniane Autocasco i ubezpieczenie GAP gwarantują zwrot całkowitej wartości pojazdu.
Podsumowanie
Cały proces naprawy pojazdu w leasingu wymaga od leasingobiorcy świadomości oraz znajomości procedur zawartych w umowie leasingowej i polisie ubezpieczeniowej. Dodatkowo szybkość w działaniu poparta dokładną dokumentacją oraz transparentną komunikacją z leasingodawcą to klucz do całkowitego pokrycia kosztów naprawy.