19 kwietnia 2024
Jak postępować w przypadku gdy nieznany sprawca kolizji zbiegł z miejsca zdarzenia? Co zrobić, gdy wracasz z zakupów i okazuje się, że pozostawiony na parkingu samochód ma wgniecione drzwi?
W takich sytuacjach należy zabezpieczyć miejsce kolizji, wystawić trójkąt ostrzegawczy oraz jak najszybciej powiadomić policję, żeby sprawdziła i zabezpieczyła dowody (np. nagrania z monitoringu) oraz ustaliła sprawcę, który uciekł. Jeśli na miejscu zdarzenia byli świadkowie, należy zebrać ich dane, bo mogą mieć istotne informacje. Warto również wykonać zdjęcia uszkodzonego pojazdu, które udokumentują poniesione straty oraz zgłosić szkodę do ubezpieczyciela.
Przyczyny ucieczki sprawcy z miejsca wypadku mogą być różne, na przykład: sprawca nie miał ważnego ubezpieczenia OC lub był pod wpływem alkoholu, czy innych środków odurzających. Czasem sprawca jest w szoku, a gdy on mija, zgłasza się sam na policję.
Warto więc zadać sobie pytanie, co należy zrobić, aby otrzymać odszkodowanie? Dowiedz się, jak należy postępować w momencie, gdy sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia.
Jak uzyskać odszkodowanie przy braku sprawcy szkody?
Chcąc uzyskać środki na pokrycie kosztów naprawy, skorzystaj z likwidacji szkody z polisy autocasco. Nie musisz obawiać się o utratę wypracowanych zniżek lub zmniejszenia sumy ubezpieczenia. Pamiętaj, że masz prawo dochodzić swoich praw regresem ubezpieczeniowym.
Jak uzyskać odszkodowanie w przypadku gdy sprawca wypadku jest znany, ale nie posiadał ważnej polisy OC?
W sytuacji, gdy sprawca kolizji lub wypadku jest znany, ale nie posiadał ważnej polisy OC, możesz skorzystać z następujących wariantów wypłaty odszkodowania:
- likwidacja szkody z ubezpieczenia AC lub innego dobrowolnego ubezpieczenia.
- likwidacja szkody w UFG (Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny)
Pamiętaj, że te formalności trzeba dopełnić we współpracy z dowolnym zakładem ubezpieczeń.
WARTO PAMIĘTAĆ!
UFG odpowiada za szkody osobowe i majątkowe, spowodowane przez nieubezpieczonych sprawców. Natomiast nie odpowiada za mienie, jeśli poszkodowany posiadał inne dobrowolne ubezpieczenie np. AC i zaspokoił z niego swoje roszczenia (w takich sytuacjach UFG wyrównuje szkodę np. za utracone zniżki w ramach dobrowolnego ubezpieczenia).
Nowelizacja ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych dała poszkodowanym wybór odnośnie likwidacji szkody spowodowanej przez nieubezpieczonego sprawcę w zależności od tego, czy chcą otrzymać odszkodowanie z OC sprawcy, za którego odpowiada UFG, czy też z dobrowolnego ubezpieczenia na warunkach określonych przez zakład ubezpieczeń, w którym została zawarta polisa.
UFG nie wypłaci odszkodowania, jeśli sprawca uciekł z miejsca zdarzenia i nie został ustalony, szkoda powstała wyłącznie na mieniu, a poszkodowany posiada polisę autocasco.