9 kwietnia 2024
Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych, czyli tak zwane „OC” jest przypisane do konkretnego samochodu, a nie do jego właściciela i rekompensuje szkody powstałe w wyniku spowodowania kolizji, wypadku drogowego, potrącenia, a także szkody parkingowe.
W tym artykule skupimy się na prawach, które przysługują poszkodowanym w takich sytuacjach oraz jakie kroki należy podjąć po wypadku łącznie z konieczną dokumentacją potrzebną do uzyskania odszkodowania z OC sprawcy wypadku.
Jakie prawa przysługują poszkodowanemu w zdarzeniu drogowym?
Ubezpieczenie OC chroni w głównej mierze osoby poszkodowane w wyniku kolizji lub wypadku komunikacyjnego spowodowanego przez osobę prowadzącą ubezpieczony pojazd.
Ubezpieczyciel sprawcy pokrywa wszystkie koszty związane z naprawą samochodu, leczeniem poszkodowanego obejmującym urazy fizyczne i psychiczne oraz uszkodzenia mienia znajdującego się w samochodzie poszkodowanego.
Odszkodowanie za poniesione straty obejmuje:
- przywrócenie pojazdu do stanu sprzed szkody,
- pokrycie kosztów leczenia i rehabilitacji osób poszkodowanych w wyniku zdarzenia drogowego,
- wynajem pojazdu zastępczego na czas naprawy uszkodzonego samochodu,
- zwrot kosztów uszkodzonego mienia znajdującego się w pojeździe poszkodowanego (np. laptopa, okularów czy telefonu),
- dodatkowe świadczenie tzw. rentę ubezpieczeniową, jeśli poszkodowany pozostaje niezdolny do wykonywania dotychczasowej pracy.
Jakie kroki należy podjąć po wypadku komunikacyjnym?
- Zapewnij bezpieczeństwo sobie i pozostałym uczestnikom kolizji.
- Wezwij pomoc jeśli zachodzi taka konieczność.
- Uzyskaj od sprawcy oświadczenie o spowodowaniu kolizji lub razem napiszcie wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym, w razie konieczności powiadom policję.
- Jeśli na miejscu byli inni świadkowie, warto spisać ich dane.
- Zgłoś szkodę w zakładzie ubezpieczeń.
- Skontaktuj się z zaufanym serwisem w sprawie naprawy bezgotówkowej uszkodzonego pojazdu.
Jakie dokumenty są potrzebne do bezgotówkowej naprawy pojazdu z ubezpieczenia OC sprawcy ?
- Oświadczenie sprawcy lub notatka policji.
- Opis uszkodzeń wykonany przez rzeczoznawcę danego zakładu ubezpieczeń.
- Dokumenty wymagane przez warsztat naprawczy (zlecenie naprawy, przelew wierzytelności, kalkulacja naprawy, cesja praw do odszkodowania jeśli właścicielem pojazdu jest leasing).
- Faktura za naprawę pojazdu.
- W szczególnych przypadkach dodatkowe dokumenty wymagane przez ubezpieczyciela.
Podsumowanie
Osoby poszkodowane w wyniku zdarzenia drogowego na mocy ustawy o ubezpieczeniach mogą dochodzić swoich roszczeń od zakładu ubezpieczeń sprawcy kolizji lub wypadku. Warto zwrócić się do profesjonalistów, których doświadczenie spowoduje, że proces uzyskania odszkodowania będzie łatwiejszy i mniej uciążliwy. Dzięki temu zadośćuczynienie zostanie zrealizowane szybciej niż w przypadku samodzielnego dochodzenia swoich praw.